Jednym z najważniejszych aspektów dbania o nasze środowisko jest segregacja śmieci. Z roku na rok, dzięki ekologicznej kampanii organizowanej w całej Polsce świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa wzrasta. Celem prowadzenia segregacji i selektywnej zbiórki odpadów jest motywowanie do działań proekologicznych. Decydując się na takie rozwiązania dąży się do zmniejszenia strumienia odpadów przekazywanych bezpośrednio na składowiska.
Gmina Lubaczów systematycznie promuje i koordynuje działania ekologiczne, zarówno wśród jej mieszkańców jak i placówek oświatowych dla dzieci i młodzieży. Działania związane z kształtowaniem postaw proekologicznych oraz wzmocnienie zaangażowania w ochronę środowiska poprzez selektywną zbiórkę surowców wtórnych buduje już od najmłodszych lat i pozwala młodemu pokoleniu nabierać „dobrych nawyków”.
Jednym z elementów kampanii edukacyjnej prowadzonej w Gminie Lubaczów na temat świadomości ekologicznej segregacji był konkurs pn:”Segregujesz-dobrze postępujesz”, organizowany w ramach projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Zaangażowanie w realizację zadania cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Podczas trwania konkursu wpłynęło 214 prac uczniów ze szkół podstawowych klas I-VII.
Pomysłowość, kreatywność oraz wiedzę na temat segregacji śmieci i recyklingu oceniała komisja w składzie: Pani Renata Polczak – plastyczka, malarka oraz Pan Stanisław Sobczyk – plastyk, emerytowany pracownik Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.
Dnia 16 października 2019 r. w Urzędzie Gminy Lubaczów odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Na wstępie Wójt Wiesław Kapel serdecznie przywitał wszystkich uczniów biorących udział w konkursie oraz ich nauczycieli, po czym przedstawił jego ideę i podkreślił jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma segregacja i recykling odpadów. Dodał, że świadomość ekologiczną należy kształtować już u najmłodszych, gdyż to oni są przyszłością naszej planety. Zachęcił do systematycznej segregacji odpadów w domu podkreślając, że tylko konsekwencja i systematyczność pozwoli najskuteczniej zadbać o środowisko.
W dalszej części głos zabrała Pani Małgorzata Kolczak – specjalista ds. ochrony środowiska i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Lubaczów, podkreślając znaczenie edukacji przyrodniczo- leśnej, dzięki której dzieci i dorośli kształtują wiedzę o leśnym świecie, zachęciła także najmłodszych do podjęcia starań o dbanie o środowisko oraz zachowanie czystości w lesie.
Następnie najmłodsi mieli okazję obejrzeć prezentację dotyczącą ocieplenia klimatu, jego skutków i działań zapobiegającym jego dalszej zmianie, po czym przystąpiono do wręczenia wyróżnień oraz nagród ufundowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Autorzy zwycięskich prac otrzymali nagrody w postaci: dronów, okularów VR oraz smartwatchy, które wręczyli Wójt Gminy Lubaczów oraz Pani Małgorzata Kolczak z Nadleśnictwa Lubaczów. Oprócz nagród rzeczowych wygrani otrzymali również pamiątkowe dyplomy. Zwycięzców wyłoniono w dwóch kategoriach: klas I-III oraz klas IV-VII.
Laureatami konkursu w kategorii klas I-III zostali:
Wyróżnienia otrzymali:
Laureatami konkursu w kategorii klas IV-VII zostali:
Wiktor Szołtysek kl. IV, ZSP w Lisich Jamach
Wyróżnienia otrzymali:
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wkład oraz zaangażowanie w przygotowanie prac. Jednocześnie gratulujemy talentu oraz pomysłowości w doborze materiałów i technik wykonania.