Palą się znicze… przypominają, że ktoś odchodzi, inni zostają.
Pośród cmentarzy cichych uliczek jak wierna pamięć – palą się znicze… „
/Ryszard Przymus „Znicze”/
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, grobem bliskich osób, cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei” wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. W tym dniu wspominamy zmarłych, których dusze pokutują za grzechy w czyśćcu, ofiarowujemy za nich odpusty i modlitwę.
W pogoni za dobrami materialnymi zatracamy to co powinno być dla nas najistotniejsze, miłość, szacunek a najważniejsze sama obecność najbliższych nam osób. Dopiero gdy kogoś tracimy dociera do nas ile słów nie zostało wypowiedzianych a dobrych gestów nie okazanych.
Pomyślmy przez chwilę także o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Zapalmy znicze i tam w dowód naszej pamięci.
Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny W tym roku obchodzimy 80. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Chylimy nisko głowy oddając hołd bohaterskim obrońcom Polski, wspominając ofiary wojny i wszystkich żołnierzy walczących pod biało-czerwonym sztandarem, zapalmy znicz na ich grobach przystając w zadumie.