W miesiącu październiku zakończył się realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej projekt „Biblioteka pod Chmurką”, którego podstawowym celem było rozszerzenie zakresu usług biblioteki i dostosowanie ich do potrzeb czytelników, zwłaszcza czytelników młodych oraz wzmocnienie funkcji biblioteki jako ośrodka animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne. Innowacyjną formą dotarcia do odbiorców były otwarte przestrzenie biblioteczne czyli specjalne miejsca pozwalające na swobodne korzystanie z literatury m.in. kresowej tworzone przy okazji organizacji imprez kulturalnych. 4 sierpnia podczas trwania finału Festiwalu Dziedzictwa Kresów odbyła się inauguracja takiej przestrzeni bibliotecznej. Zostały przygotowane miejsca do wspólnego czytania książek i bajek. Zaproszony gość specjalny Pani Małgorzata Machowska, aktorka z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie wprowadzała odwiedzających Festiwal w otwartą przestrzeń pod nazwą „Biblioteka pod Chmurką”. Było wspólne czytanie i opowieść o fascynującym, magicznym świecie książek. Odbyło się również spotkanie autorskie z Panią Dorotą Combrzyńską – Nogala, autorką powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży takich jak „Wysiedleni”, „Bezsenność Jutki” czy „Syberyjskie przygody Chmurki”. W ramach trwającego w Gminie Lubaczów Festiwalu Dziedzictwa Kresów przeprowadzone zostały prelekcje Tomasza Kuby Kozłowskiego połączone z prezentacjami multimedialnymi pt. „Od litewskich mateczników po karpackie rykowiska. Z myśliwymi na Kresach” oraz „Historie Kresowych Miasteczek”.
Głównym punktem realizacji zadań projektowych było zorganizowanie 7 września „Dnia z Mikołajem Rejem”. Wydarzenie to nawiązywało do przypadającej w tym roku 450 rocznicy śmierci ojca literatury polskiej. W Centrum Edukacyjno – Kulturalnym „Pastorówka” w Podlesiu o godz. 15.00 rozpoczęły się dla młodzieży warsztaty tańca dawnego, dzięki zaangażowaniu pana Mariusza Rodziewicza, prowadzone przez muzyków z Zespołu „Rocal Fuza” ze Świeradowa – Zdroju. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu. Oryginalność grupy to przede wszystkim utwory wykonywane tylko na podstawie własnych opracowań i wielość niespotykanych już instrumentów, które, w większości, powstają w warsztacie założyciela i prowadzącego zespół Pana Ryszarda Dembińskiego. Instruktorzy w strojach z epoki przy dźwiękach dawnych melodii zaprezentowali młodzieży kroki i układy tańców dawnych m.in. pawany, galliardy czy basse danse. W tym samym czasie inna grupa młodzieży bała udział w warsztatach kaligrafii pod kierunkiem Pana Janusza Korzeniowskiego, pracownika Muzeum Pałacu Króla J. III Sobieskiego w Wilanowie. Uczestnicy poznawali krój pisma stosowanego w epoce renesansu, technikę pisania zarówno stalówką w drewnianej obsadce jak i gęsim piórem na specjalnie przygotowanym papierze. Okazało się że napisanie własnego imienia dawną techniką nie jest wcale takie proste. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak mozolną i ciężką pracą było w czasach średniowiecza kopiowanie ksiąg zanim wynaleziono druk. Postać Mikołaja Reja a także charakterystykę epoki, w której żył i tworzył przybliżyła zebranym na spotkaniu autorskim Pani Anna Odrzywolska, autorka książki pt. „Mikrokosmos „Człowieka poczciwego” według Mikołaja Reja”. W publikacji swej autorka zawarła życie codzienne ludzi tamtej epoki, ich upodobania, styl i sposób myślenia, standardy zachowań, system wartości, wzorce kulturowe, sposób postrzegania świata, stosunek do Boga i natury oraz postawę i opinie samego Mikołaja Reja na temat życia. Dzień ten pełen wrażeń zakończył koncert Zespołu „Rocal Fuza”.
Rowerem z Kresów na Ural – pod tym tytułem biblioteka zorganizowała dwa spotkania autorskie z Panią Agnieszką Martinką, która na kanwie swojej podróży rowerowej do miejsca zesłania ojca do kopalni węgla na Uralu, napisała książkę „Połowinka. Rowerem na Ural do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki.” Jest to relacja z podróży rowerami, która zaczęła się w Lublinie, przebiegała przez Białystok, Wilno, Moskwę, Połowinkę do Jekaterynburga i trwała półtora miesiąca, od sierpnia do września 2006 roku. W trakcie opowieści o wyprawie rowerowej śladami podróży ojca do miejsca zesłania na ciężkie roboty, autorka zaprezentowała dwie prezentacje multimedialne zawierające fotografie odwiedzanych miejsc, spotkanych ludzi. Prezentacje przeplatała opowieścią o losach mieszkańców Kresów zesłanych wraz z jej ojcem na ciężkie roboty do kopalń na Uralu, gdzie w tragicznych warunkach, urągających człowieczeństwu walczyli oni o przetrwanie i doczekanie powrotu do kraju. Spotkania odbyły się w Filiach Bilbioteki w Opace i Lisich Jamach.
Projekt „Biblioteka pod Chmurką” realizowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.