W dniach 7-8 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbył się kolejny cykl spotkań edukacyjno- szkoleniowych z zakresu popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej, pod hasłem „Kresy w polskiej świadomości narodowej – dziedzictwo i współczesność”.
Warsztaty te były II etapem Programu , skierowanym w szczególności dla kadry pedagogicznej, mające na celu popularyzację wiedzy i propagujące „kulturę pamięci” o dawnych Kresach.
Program Popularyzacja to jeden z trzech strategicznych programów instytutu Polonika. Jedną z zasadniczych jego część jest blok edukacyjno – szkoleniowy w ramach którego przeprowadzane są szkolenia dla nauczycieli i warsztaty dla dzieci.
Część oficjalną spotkania poprowadził Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Rzeszowie. Kolejno głos zabrali: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Małgorzata Rauch z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów. Warsztaty poprowadziła dr Magdalena Gutowska – Szef Programu Strategicznego Popularyzacja Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
W dalszej części wydarzenia zaproszeni goście mieli okazje wysłuchać prezentacji i omówień modeli nauczania o polskim dziedzictwie kulturowym.
„Szkolenia dla pedagogów realizowane w roku 2018/2019 zatytułowane: „Jak uczyć o dziedzictwie” są skierowane do nauczycieli różnych przedmiotów m.in. chemii, matematyki po j. polski i historię. Ich celem jest pokazanie w jaki sposób elementy polskiego dziedzictwa kulturowego można wykorzystać w edukacji, jak opowiadać o tym w sposób ciekawy, zaangażować ucznia i co zrobić aby zainteresować tematem młodzież szkolną. Celem szkoleń jest także chęć wprowadzenia dziedzictwa kulturowego do tematów realizowanych w czasie lekcji” – mówiła dr Magdalena Gutowska.
W ostatniej części spotkania pedagodzy uczestnicząc we wspólnej dyskusji mogli wymienić się pomysłami o propagowaniu i upowszechnieniu wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów i wymiany spostrzeżeń na temat technik i metod pracy z młodzieżą oraz sposobu na kreatywne przekazywanie wiedzy o ziemiach wschodniej Rzeczypospolitej.
W warsztatach odbywających się w dniach 7-8 listopada uczestniczyło 62 pedagogów z następujących powiatów województwa podkarpackiego: rzeszowskiego, lubaczowskiego, mieleckiego, łańcuckiego, sanockiego, tarnobrzeskiego, przeworskiego, kolbuszowskiego, dębickiego, przemyskiego, jarosławskiego, brzozowskiego, leżajskiego, stalowowolskiego, ropczycko- sędziszowskiego, niżańskiego, krośnieńskiego i jasielskiego. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia.
Przypominamy, że dla pedagogów uczestniczących w obydwu częściach programu organizatorzy przygotowują na przełomie II i III kwartału 2020 roku wizytę studyjną „Podróż na Kresy”.
Organizatorem programu są: Województwo Podkarpackie oraz Gmina Lubaczów, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli.