„Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i ona potrzebuje ocalenia” te słowa przyświecały uczestnikom uroczystości, jakie odbyły się w minioną niedzielę w Baszni Dolnej. Msza święta oraz akt odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęcone były mieszkańcom gminy Lubaczów wywiezionym na Sybir, zmarłym na nieludzkiej ziemi i ocalałym.
Ksiądz Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego oraz dr Leszek Bruśniak Proboszcz Parafii Pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej odprawili mszę świętą w intencji mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych przez sowietów na Sybir w 1940 roku, zmarłych na nieludzkiej ziemi i ocalonych. W 80 rocznicę deportacji Polaków w głąb Rosji, uczestnicy uroczystości wspominali Sybiraków, którzy doświadczyli tragicznego losu zesłania, ponieśli śmierć w nieludzkich warunkach, a także tych, którzy powrócili do ojczyzny dając świadectwo cierpienia i ofiary.
Po zakończonej Eucharystii odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Prowadząca tę cześć uroczystości, Pani Marta Tabaczek, powitała wszystkich gości. Głos zabrali także Pan Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów, Pani Barbara Janczura- Członek Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, Pani Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP, Pani Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP oraz Pan Zenon Swatek- Starosta Lubaczowski.
Zarówno Ksiądz Proboszcz w wygłoszonym podczas mszy kazaniu, jak i ww. wymienione osoby w swych wystąpieniach odnieśli się do okrutnych deportacji, jakie spotykały Sybiraków, nie tylko mieszkańców gminy. Nawiązali z jednej strony do rysu historycznego i wspomnień ludzi, którzy przeżyli piekło Sybiru i wrócili do Ojczyzny, rysując przed rodakami obraz tego, czego doświadczyli na zesłaniu, a z drugiej strony wszyscy podkreślali, jak ważne jest podtrzymywanie, pielęgnowanie i przekazywanie wiedzy o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. Każdy z nas powinien traktować to, jako moralny obowiązek wobec przeszłości i przestrogę na przyszłość.
Aktu odsłonięcia tablicy dokonali Pani Teresa Mielnik i Pan Tadeusz Wałczyk- zesłańcy Sybiru, Księdz dr Leszek Bruśniak- Proboszcz Parafii Pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej, Pani Anna Schmidt-Rodziewicz – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP, Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów. Marmurowa tablica, którą na zamówienie wykonał dr Stanisław Marek Dryniak z ASP w Krakowie, jest symbolem szacunku wobec historii oraz świadectwem przekazywania pamięci o niej.
Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było odegranie Marszu Sybiraków, po którym kwiaty pod tablicą złożyli:
Uroczystość odbyła się w asyście pocztów sztandarowych Koła Sybiraków w Dachnowie oraz Gminy Lubaczów, strzelców Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie i harcerzy Hufca ZHP w Lubaczowie im. Harcmistrza Wiktora Hassa Paneckiego.
Samorząd Gminy Lubaczów składa najserdeczniejsze podziękowania Sybirakom i ich rodzinom oraz Terenowemu Kołu Związku Sybiraków w Lubaczowie za obecność, pamięć i bardzo dobrą współpracę w przygotowaniu tego upamiętnienia.
Księdzu dr Leszkowi Bruśniakowi Proboszczowi Parafii Pw. Świętego Andrzeja Boboli za zgodę na umieszczenie tablicy na ścianie kościoła oraz wspólną modlitwę za Sybiraków.
Dziękujemy za obecność na tej uroczystości, która jest wyrazem najwyższej dbałości o historię: Dziekanowi Dekanatu Lubaczowskiego, Pani Wiceminister, Pani Poseł, przedstawicielom władz samorządowych, Związkom i stowarzyszeniom kombatanckim, żołnierzy Armii Krajowej, służbom mundurowym, Wojskom Obrony Terytorialnej.
Słowa wdzięczności przekazujemy przedstawicielom Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz Hufca ZHP w Lubaczowie im. Harcmistrza Wiktora Hassa Paneckiego za obecność i przygotowanie asysty przy tablicy.
Dziękujemy przedstawicielom środowisk lokalnych, mieszańcom Baszni Dolnej oraz gminy Lubaczów, zaproszonym gościom i mediom za świadectwo tego podniosłego wydarzenia, które zapisze się na kartach historii naszego samorządu.