„Julian Dąbek: biografia nauczyciela i żołnierza” to najnowsza publikacja dr Zygmunta Kubraka, historyka i muzealnika, poświęcona postaci człowieka związanego z gminą Lubaczów. Jej promocja odbyła się 30 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.
Prowadząca spotkanie, Pani Marta Tabaczek- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie, po powitaniu gości przedstawiła dr Zygmunta Kubraka, który oprócz zawodowego i prywatnego zamiłowania do historii a szczególnie historii Lubaczowszczyzny, był organizatorem i wieloletnim dyrektorem Muzeum Kresów w Lubaczowie, w latach 1984-2013 Przewodniczącym Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, redaktorem naczelnym „Rocznika Lubaczowskiego”.
Dr Zygmunt Kubrak- Honorowy Obywatel Lubaczowa jest autorem ponad 160 publikacji w tym 17 książek.
Jego najnowsze działo „Julian Dąbek biografia nauczyciela i żołnierza” traktuje o młodszym bracie gen. Stanisława Dąbka, który doświadczył okrucieństwa wojny, prześladowania przez NKWD, pobytu w wielu więzieniach m.in. w Tomsku na Syberii, losu wędrowca w szeregach Armii gen. Andersa, życia emigranta w Kanadzie i USA. To też historia nauczyciela, na początku w Wólce Horynieckiej, później w Załużu, w Opace i ostatecznie kierownika szkoły w Lisich Jamach.
Pani Marta Tabaczek, Pani Katarzyna Pelc-Antonik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Pani Anna Kobiałka- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie odczytały podczas spotkania recenzje monografii, które najlepiej charakteryzują autora i jego najnowsze dzieło.
Historyk prezentując książkę zarysował przed zebranymi postać Juliana- patrioty, nauczyciela, żołnierza, człowieka o ogromnej woli życia, który wielkim uczuciem darzył swą rodzinę, żywotnie zainteresowanego sprawami Polski i tym co się dzieje w Lubaczowie, postaci, która u schyłku swego życia postanowiła jeszcze raz zobaczyć te osoby i te miejsca, które zabrał mu okrutny los.
Dr Zygmunt Kubrak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. Zaznaczył, że praca nad tą monografią nie była łatwa, a byłaby niemożliwa gdyby nie wsparcie rodziny Juliana Dąbka, życzliwa pomoc mieszkańców, zaangażowanie pracowników Archiwum we Lwowie i pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie. Szczególnie docenił Gminę Lubaczów, która jest wydawcą tej publikacji.
Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów dziękując dr Zygmuntowi Kubrakowi zarysował historię współpracy z muzealnikiem, która doprowadziła do powstania publikacji. Publikacji, która na początku miała mieć postać obszerniejszej broszury, a w trakcie zbierania materiałów, urosła do rozmiarów 200-stronnicowej książki. Wójt Gminy zaznaczył, że jej promocja miała odbyć się już w kwietniu, co było zbieżne z 80 rocznicą drugiej deportacji Polaków na Sybir, lecz stan epidemii wymusił nie tylko zmianę daty, ale również zmianie warunków organizacji przedsięwzięcia w rygorze sanitarnym.
Głos podczas spotkania zabrał także Stanisław Nowak, potomek Juliana Dąbka, który serdecznie podziękował dr Zygmuntowi Kubrakowi za jego ciężką pracę, a Wójtowi Gminy i Przewodniczącemu Rady Gminy za wmurowanie tablicy upamiętniającej jego wuja na ścianie szkoły w Lisich Jamach i wydanie tej książki.
Po spotkaniu nabywcy książki mogli uzyskać autograf autora.