Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, „Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów
i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W tym roku Narodowe Czytanie realizowane jest z zachowaniem środków ostrożności wynikających z reżimu sanitarnego, dlatego też Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej przygotowała dla Państwa specjalne czytanie lektury on-line. Spotkajmy się 5 września w sieci. Będziemy dostępni na stronie i Facebooku Gminy Lubaczów oraz Biblioteki.
Zapraszamy!