6 września br. w kościele parafialnym pw. Świętej Marii Magdaleny w Młodowie, odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna w intencji rolników oraz za zebrane plony, której przewodniczył ks. kanonik Andrzej Stopyra Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego. W koncelebrze udział wzięli: ks. Sławomir Szewczak Proboszcz miejscowej parafii oraz ks. Mariusz Pastuszak Korespondent Katolickiego Radia Zamość. Udział w nabożeństwie i wspólna modlitwa była okazaniem szczególnej wdzięczności za plony Boskiej Opatrzności.
Ksiądz Dziekan Andrzej Stopyra w wygłoszonej homilii podziękował wszystkim rolnikom z terenu gminy Lubaczów i dekanatu lubaczowskiego za całoroczny trud ciężkiej pracy oraz za tegoroczny chleb. Wspomniał postać Świętego Izydora – patrona rolników, który do dziś jest przykładem, jak pięknie można łączyć pracę z wiarą, codzienne obowiązki z modlitwą.
Po mszy świętej zebrani na uroczystości uczestniczyli w obrzędzie zakończenia żniw w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”. Starostowie Dożynkowi: Pani Dorota Puk z Młodowa prowadząca rodzinne gospodarstwo rolne i Pan Leszek Jakimowicz z Wólki Krowickiej reprezentujący firmę rodzinną „Leda Ser” przekazali Wójtowi Gminy Lubaczów bochen chleba upieczonego z tegorocznego ziarna, jako symbol polskiej, dożynkowej tradycji.
Kolejno Pan Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał o żniwnych i dożynkowych zwyczajach, które ukształtowała ojczysta kultura, język oraz wiara chrześcijańska, swoimi korzeniami szczególnie mocno utwierdzona w czasach przedwojennej Archidiecezji Lwowskiej, a także w tradycjach i dziedzictwie dawnych Kresów. Nawiązał, w szczególnym dla nas Polaków roku – 100. rocznicy urodzin naszego Papieża Św. Jana Pawła II, do Jego słów wygłoszonych 3 czerwca 1991 r. podczas wizyty w Lubaczowie: „Nie pozwólmy sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zgubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia”.
Pan Wiesław Kapel podkreślił w wystąpieniu także to, że Ojczyzna zawsze mogła na polską wieś liczyć i nigdy nie zawiodła się na tych, którzy »żywią i bronią«. Zachęcał zebranych do zadumy nad kształtującymi nas i budującymi społeczeństwo wartościami, aby zastanowić się nad swoim patriotyzmem. Wójt Gminy Lubaczów powiedział.: „Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie także do tego okazją – bo patriotyzm to także wierność ziemi, to trud pracy na roli, to obrzędowość, pielęgnowanie i przekazywanie lokalnej tradycji, historii, kultury; to wreszcie współodpowiedzialności za społeczność, w której żyjemy a także troska o rodzinę, sąsiadów i bliskich. Jakże cenne są wszystkie te wartości i postawy w obecnych czasach zmagania się z epidemią, kiedy współpraca, międzyludzka solidarność i odpowiedzialność za siebie nawzajem są filarami bezpieczeństwa, podstawą powrotu do normalności i budowania przyszłości”. Nie zabrakło także słów podziękowania dla rolników: „Za trud i pracę dziękuję wszystkim rolnikom i ich rodzinom. Dziękuję rolnikom prowadzącym duże gospodarstwa specjalistyczne i wysokotowarowe ale pragnę wyrazić także naszą wdzięczność dla rodzin prowadzących małe gospodarstwa oparte na wyrobach produktów lokalnych i zdrowej żywności wysokiej jakości. Samorządowi gminy Lubaczów zależy na tym, aby obie te grupy gospodarstw rolnych dobrze prosperowały i rozwijały swoje działalności, czemu służyć mają nasze starania o jak najlepszą infrastrukturę oraz zapewnienie odpowiednich warunków funkcjonowania i rozwoju” – mówił Pan Wiesław Kapel do zebranych na uroczystości.
Były także życzenia dla rolników i ich rodzin, aby następny rok przyniósł wiele radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy a ziemia obfite plony; aby wszystkim dopisywało zdrowie i wszelka pomyślność. Wójt Gminy Lubaczów wyraził nadzieję, że w przyszłym roku bezpiecznie będziemy mogli zorganizować Święto Plonów tak jak w latach poprzednich.
Święto Plonów w Młodowie było okazją do złożenia Jubileuszowych gratulacji i życzeń Zespołowi Śpiewaczemu „Niespodzianka”, który działa już od 25 lat przy Domu Kultury w Krowicy Samej. Pieśni i przyśpiewki, obrzędy wykonywane przez Zespół są niezwykłą skarbnicą wiedzy o dawnej obyczajowości. Liryczne opowieści to nasze wspólne dobro, należy więc je pielęgnować i przekazywać młodym pokoleniom. Do dzisiaj owa tradycja jest żywa i stale obecna w życiu kulturalnym gminy Lubaczów, m.in. dzięki zaangażowaniu i aktywności „Niespodzianki”. Życzymy członkom Zespołu przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe, aby motywacja nadal trwała i umacniała się przez kolejne Jubileusze.
Obecny rok, zgoła odmienny od poprzednich z uwagi na pandemię koronawirusa, nie pozwolił świętować tak jak dotychczas. Niezmienna jednak pozostała wdzięczność i szacunek dla rolniczego trudu, oraz duma z pracowitości rolników i ich rodzin.
Dziękujemy Czcigodnym Księżom za wspólną modlitwę w intencji rolników i za zebrane plony, pocztom sztandarowym, delegacjom wieńcowym za pięknie przygotowane wieńce dożynkowe, Starostom Dożynkowym, radnym, sołtysom, Zespołowi Śpiewaczemu „Niespodzianka”, Zespołowi Pieśni i Tańca „Kresy”, społeczności Młodowa i Karolówki, dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, mieszkańcom gminy Lubaczów i wszystkim przybyłym na tegoroczne uroczystości dożynkowe w Młodowie.